Zaplanuj czas dla siebie. Podręcznik Ci w tym pomoże.

W zabieganym świecie, pełnym technologii i konfliktów, trudno znaleźć czas i oczyścić umysł. Nie można jednak bagatelizować tego aspektu naszego życia. Dbanie o siebie jest ważne i powinniśmy robić to codziennie. Jeśli nie będziemy tego robić, nasz organizm wkrótce zacznie wysyłać niepokojące sygnały. Holistyczne rytuały uzdrawiające stanowią odpowiedź na bolączki współczesnego świata, choć zostały odkryte w XII wieku p.n.e. Wydawnictwo Czarna Owca proponuje nam podręcznik dbania o siebie. „Ajurweda” autorstwa Sarah Kucery to niepozorna książka, która kryje w sobie wiele ciekawych wskazówek i jest źródłem cennej wiedzy, którą gromadzili nasi przodkowie.

„Najwięcej szczęścia i zdrowia daje bycie sobą”.

Czym jest ajurweda?

Medycyna ajurwedyjska to taki zbiór zasad, które pomagają nam podążać za swoim ciałem i jego potrzebami. Wracamy tutaj do naturalnego rytmu i jednocześnie odkrywamy swoje indywidualne cechy. Nie od dziś wiadomo, że ważna jest odpowiednia dieta, sen, ćwiczenia, a także medytacja i oczywiście dzisiaj – umiejętność radzenia sobie ze stresem. AJurweda łączy wszystkie te aspekty i sprawia, że stajemy się przede wszystkim zdrowsi. Jaki jest pierwszy krok? Przede wszystkim trzeba rozpoznać potrzebę zmiany i uzmysłowić sobie fakt, że im szybciej, tym lepiej.

„Rytuały pomagają nadać naszemu życiu kształt, tworząc miejsce na troskę o siebie, która jest konieczna, by realizować te cele”.

Kim jesteś? Jaki jest Twój rytm?

W ajurwedzie określamy siebie za pośrednictwem żywiołów. Funkcjonujemy w rytmie dobowym i w zależności od pór roku. To, w jaki sposób rozpoczynamy i kończymy swój dzień ma ogromne znaczenie, dlatego warto zatroszczyć się o codzienne rytuały, które w odpowiedni sposób nas nastroją. Od jakiegoś czasu zaczynam dzień od kierowanej medytacji i muszę przyznać, że doskonale to na mnie działa. W książce Sarah Kucery znajdziemy wskazówki i podpowiedzi, jakie rytuały można wprowadzić do swojego dnia i wieczoru, łącznie z podziałem godzinowym, a także w zależności od pory roku. Bardzo ważne są także informacje dotyczące naszych rytmów, a więc to, czym jest budżet energetyczny i jak utrzymać odpowiedni kierunek. Z tej książki dowiemy się także, skąd się biorą choroby. Jest w niej także miejsce na notatki i słowniczek pojęć. To wspaniały podręcznik i inspiracja do tego, by w końcu zacząć o siebie dbać.

„Chyba najbardziej kojącym aspektem ajurwedy jest fakt, że system ten patrzy na ciebie jako rzeczywistą osobę, a nie hipotetyczny, podręcznikowy model”.