Gdy zmienisz myślenie, zmieni się wszystko. Proste, ale jakże trudne do wykonania.

Jeszcze do niedawna w ogóle nie wierzyłam w moc sprawczą myśli. Uważałam, że to bzdury. Przecież problemy nie znikną, życie nie stanie się nagle różowe, tylko dlatego, że nagle zacznę tak myśleć. Okazuje się jednak, że terapia poznawczo-behawioralna wie lepiej. To naprawdę może się udać. Metoda, o której tutaj jest mowa, bywa wykorzystywana również w pracy z dziećmi i młodzieżą. Paul Stallard udowadnia, że może ona przynieść znakomite efekty. „Czujesz tak, jak myślisz” to ciekawa publikacja od wydawnictwa ZYSK, która pokazuje praktyczne zastosowanie metody poznawczo-behawioralnej.

Co to w ogóle jest?

Zanim przejdziemy do ćwiczeń, ważne jest, by zapoznać się z odrobiną teorii. Autor przybliża nam założenia terapii poznawczo-behawioralnej i pokazuje jej najważniejsze wyróżniki. Oczywiście nie zastąpi to studiów psychologicznych, ale zapewnia dobry wgląd w podstawy tej metody. Całość jest świetnie złożona, mamy jasne podziały kategorii, wyróżnienia najważniejszych informacji, więc jest to bardzo praktyczne kompendium, które zawsze można mieć pod ręką. Wykresy, schematy i tabelki pozwalają na przyswajanie uporządkowanej wiedzy i działają na wyobraźnię, więc rzeczywiście tę książkę, mimo trudniejszej tematyki, szybko się czyta.

Impuls, myślenie, destrukcja

Każdy z nas funkcjonuje w pewnej triadzie poznawczej. Mamy myśli, które wywołują pewne emocje, a następnie określone zachowanie. W takim dysfunkcyjnym cyklu te myśli są zazwyczaj negatywne i niewiele trzeba, by je obudzić. W związku z tym zaraz pojawiają się złe emocje, obwinianie się, obniżanie własnej wartości, nastroje depresyjne. Na tym się jednak nie kończy, ponieważ pojawiają się zachowania o charakterze destrukcyjnym: poddawanie się, unikanie, ale także zachowania nieodpowiednie, z którymi w przypadku dzieci i młodzieży na pewno każdy się spotkał.

Ćwiczenie umysłu

Dochodzimy zatem do wniosku, że należy zacząć od zmiany swojego myślenia, a ten podręcznik pomoże wcielić to w życie. Mamy sporo ciekawych, kreatywnych ćwiczeń, dzięki którym można nakierować myśli na właściwy tor, zyskać wiarę w swoje możliwości i zacząć patrzeć realnie. I chociaż jest to książka dedykowana dzieciom i młodzieży, a właściwie do pracy z tymi grupami wiekowymi, myślę, że niejeden dorosły mógłby się z niej wiele nauczyć.