Chociaż z życiem najbardziej kojarzy nam się serce, to wątroba jest równie ważnym narządem.
Na co dzień mało poświęcamy jej czasu. W końcu wątroba nie boli. Nawet jeśli mamy do czynienia z poważnym stanem zapalnym, przed długi czas nie czuć żadnych objawów. Tymczasem, w zaawansowanym stadium już niewiele można zrobić. Profesor Didier Samuel udowadnia, że o wątrobę warto zadbać wcześniej. Jego książka „Co nam leży na wątrobie? Jak dbać o jeden z najważniejszych narządów”, wydana przez Czarną Owcę to solidne kompendium wiedzy i medycznych porad, które wydają się wiarygodne.
Cudowne diety i niebezpieczne zioła
W Internecie (i nie tylko) nie brakuje cudownych diet, dzięki którym można szybko schudnąć. Autor książki wskazuje, jak bardzo są niebezpieczne, zwłaszcza dla wątroby. Podobnie jest dietami oczyszczającymi czy słynnymi detoksami… przecież wątroba sama ma funkcje detoksykacyjne i wystarczy jej nie przeszkadzać. Przez tego rodzaju głodówki czy pseudooczyszczanie można sobie jedynie zaszkodzić. Profesor rozprawia się też z mitem, że szklanka soku z cytryny codziennie rano rzeczywiście ma taki zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Wskazuje zalety ziołolecznictwa, ale i zwraca uwagę na niebezpieczeństwo. Jeśli chcemy pomagać sobie ziołami, to jedynie pod kontrolą lekarza. Wszystko analizowane jest pod kątem wpływu na funkcjonowanie wątroby.
Uwaga na paracetamol!
Zszokował mnie rozdział dotyczący popularnego leku przeciwbólowego. Rzeczywiście, jak zauważa autor, mamy do czynienia z taką narracją, która wskazuje, że paracetamol jest bezpieczny. Tymczasem, jest bezpieczny jedynie w niewielkiej dawce i pod warunkiem, że nie będziemy go brać stale.
Dbaj o wątrobę codziennie
W książce mamy bardzo dokładnie omówiony temat zdrowia wątroby, chociaż sama pozycja nie jest zbyt obszerna. Czyta się szybko, bo mimo poważnego zagadnienia, napisana jest przystępnie. Poznajemy budowę i zasady funkcjonowania tego ważnego narządu, a także wiele innych ciekawych zagadnień, jak np. różnego rodzaju zapalenia wątroby (nie tylko marskość spowodowana nadużywaniem alkoholu), historię przeszczepów i metody leczenia. Dla mnie szczególnie ciekawy był fragment dotyczący insulinooporności, ponieważ sama borykam się z tym problemem, nie miałam pojęcia, że ma to związek z funkcjonowaniem wątroby. Profesor wskazuje też, że najważniejsze jest to, by połączyć zdrową, rozsądną dietę z aktywnością fizyczną – to najlepsza recepta na zdrową wątrobę.