Jak się podnieść z dna rozpaczy?

Gdyby istniała jednoznaczna odpowiedź, zapewne wszyscy bylibyśmy szczęśliwi. Długotrwały stres towarzyszy nam na każdym kroku. Nie pozostaje to bez wpływu na zdrowie fizyczne. Żyjemy pod wielką presją i biegniemy – coraz szybciej, coraz dalej. Jaki ma to wpływ na naszą psychikę? Druzgocący. Elizabeth Stanley proponuje swoim czytelnikom autorską metodę walki ze stresem i skutecznej regeneracji po urazie psychicznym.

Książki i terapia

Zanim przejdziemy do lektury tej ciekawej książki od wydawnictwa SENSUS, warto sobie uświadomić, że książki nigdy nie zastąpią profesjonalnie przeprowadzonej terapii. W przypadku traumy, najlepiej zdecydować się na specjalistę traumatologa. Często niezbędna jest także farmakoterapia. Jeśli jednak chcemy nad sobą pracować i wspomagać się książkami, to jest to jak najbardziej słuszna droga. Na początku warto się zastanowić nad tym, jak to jest, że tak bardzo się stresujemy? Najczęściej to właśnie w człowieku tkwi odpowiedź. Długotrwały stres mocno obniża odporność i sprawia, że wkrótce zaczynamy odczuwać niepokojące dolegliwości. Trudno wytłumaczyć ich źródło, ale wiadomo, że organizm nie funkcjonuje tak, jak powinien. Te fizyczne dolegliwości towarzyszą także różnym lękom, niepokojom czy zaburzeniom psychicznym. Po części jest to wynik życia we współczesnym świecie – nasz mózg niekoniecznie jest dostosowany do takich warunków. W końcu przez długie epoki człowiek funkcjonował zupełnie inaczej.

Jak poszerzyć okno tolerancji?

Metoda doktor Elizabeth Stanley polega na przeprogramowaniu mózgu, ciała i całego układu nerwowego. Takie fekt można uzyskać poprzez zwiększanie świadomości swojego ciała i psychiki, a więc poprzez głębokie samopoznanie. Przedstawione sposoby pracy nad sobą, sprawiają, że zyskujemy większą kontrolę nad własnym życiem i stajemy się bardziej uważni. To wszystko, prowadzi z kolei, to redukcji skutków stresu. Książka stanowi solidne kompendium wiedzy na temat stresu i traumy, a także tego, jak działają dwa rodzaje ludzkiego mózgu: mózg prymitywny i mózg myślący. Autorka wyczerpująco wyjaśnia także, jakie czynniki zawężają nasze okno tolerancji i jak z powrotem je poszerzać. Bardzo pouczająca lektura – zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy już zapomnieliśmy, kim jesteśmy.