Marek Aureliusz to jeden z najmądrzejszych przywódców, myśliciel i filozof.
Piękne, nowe wydanie „Rozmyślań” Marka Aureliusza to zasługa wydawnictwa Czarna Owca. Tę książkę chce się dotykać, wąchać, a jej treść oczywiście – smakować umysłowo. To nie jest lektura do łatwego, szybkiego przeczytania, ale rozkosz filozoficzna i głębokie myśli, które można studiować w nieskończoność. Do świata tego niezwykłego filozofa i mądrego przywódcy, wprowadzają na słowa Krzysztofa Łapińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Jest kilka uwag odnośnie tłumaczenia i trudności, jeśli chodzi o przekłady z oryginału. Możemy się też trochę dowiedzieć o samej sylwetce Marka Aureliusza. To dobry początek, by zanurzyć się w rozmyślania tego niezwykłego umysłu.
Umiarkowanie w emocjach i nie tylko
W dzisiejszych czasach wiele spraw i zjawisk, a także relacji wydaje się bardzo powierzchownych. Nie udaje nam się dotrzeć do głębi. Nie czytamy uważnie gazet, a jedynie nagłówki. Nie pracujemy nad sobą. Rozstajemy się, wymądrzamy się w Internecie, łatwo krytykujemy i osądzamy. Gdzie w tym wszystkim prawda? Gdzie filozofia? Bez wątpienia żyjemy w trudnych czasach. Oby nie były zbyt płytkie i nie wyrzuciły nas na brzeg. W takim momencie, lektura myśli filozoficznej jest jak kojący balsam dla duszy. Jeśli szukamy czegoś wartościowego, to starożytna filozofia przyniesie nam pocieszenie. Niekoniecznie uda nam się zmienić świat i wszystko naprawić, ale możemy spróbować popracować nad samym sobą.
Natura, relacje i dobry przykład
W myślach Marka Aureliusza, które są rozproszone, miejscami urwane, ale może i przez to jeszcze ciekawsze, możemy znaleźć wiele ciekawych uwag. Szczególnie zapadły mi w pamięć te dotyczące powstrzymywania się od krytykowania i obrażania ludzi. Jeśli nawet, ktoś używa niepoprawnego słownictwa, zamiast zwracać mu uwagę, lepiej pokazać na swoim przykładzie odpowiedni wzór. Jest też wiele słów na temat relacji, np. nigdy nie mówić, że nie ma się czasu i „nie wymawiać się od obowiązków względem ludzi, z którymi żyjemy”. A gdy przyjaciel o coś nad obwinia, warto to przemyśleć i walczyć o przyjaźń. Marek Aureliusz dużo mówi o życiu zgodnym z naturą i o budowaniu domu na wartościach i dobrym przykładzie. Niezwykle cenna wiedza. Piękne słowa, które zawsze powinniśmy mieć gdzieś z tyłu głowy.
Po co nam filozofia?
Czasami może się wydawać, że filozofia to przeżytek, jednak nic bardziej mylnego. W świecie, gdzie wiele jest bezmyślności i powierzchowności, warto zanurzyć się w głębię myśli filozoficznej i zadumać nad kondycją człowieka – zwłaszcza nad samym sobą. A to już wiele.
„I otaczanie dzieci prawdziwą miłością”.