Tajemnice wzroku odkryte! Kolejna książka z serii „Zrozum” zachwyca wyrazistą, żółtą okładką i mnóstwem ciekawostek.
Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Można w nich wszystko wyczytać. Emocje, kłamstwo, smutek i przywiązanie. Jak to się dzieje, że to wszystko rozpoznajemy, a w tłumie ludzi możemy dostrzec właśnie tę, z którą jesteśmy związani emocjonalnie? Zawsze jesteśmy w stanie rozpoznać swoje dziecko. Czy to magia? Czy to czary? Oczywiście, że nie! To nauka! Udowadnia to Richard Masland w książce „Czego oczy nie widzą”, opublikowanej przez Wydawnictwo Poznańskie.
Nauka może być ciekawa
Seria „Zrozum” prezentuje różne ciekawe tematy ze świata nauki w przystępnej formie. Zaczęło się od epidemii i plag, potem wędrowaliśmy po genach i odkrywaliśmy tajemnice psychiatrii – czarnej owcy medycyny. Tym razem przyszła kolej na wzrok. Jak to się dzieje, że wszystko widzimy, dostrzegamy? W jaki a działają przekaźniki w naszym ciele? Tego wszystkiego możemy się dowiedzieć z pięknej żółtej książki, która dosłownie na nas patrzy!
Neurony i ich funkcje
Zaczynamy od podstawowych informacji na temat neuronów. Układ nerwowy ma ogromny udział, jeśli chodzi o proces widzenia i patrzenia. aTo jednak nie tylko samo patrzenie, ale również kształtowanie naszych myśli, postrzegania świata. I chociaż wydaje się, że to komputery są teraz najlepsze i mają ogromne moce obliczeniowe, to jednak ludzki mózg ma znacznie większe możliwości.
„Paradoksalnie mózg jest bardzo powolny: neurony i synapsy działają miliony razy wolniej od nowoczesnych komputerów. A jednak biją je na głowę w wielu zadaniach percepcyjnych”.
Wzrok i mózg
Już od czasów starożytnych wielcy myśliciele zastanawiali się nad tym, jak to się dzieje, że widzimy. Oczywiście obecnie nasza wiedza jest znacznie większa. W książce „Czego oczy nie widzą” możemy poznać tajemnice cudu postrzegania, dowiedzieć się całkiem sporo na temat działania neuronów, sygnałów sensorycznych i nieco wkraść się w przyszłość. Jak to będzie? Czy rozwikłamy wszystkie zagadki dotyczące ludzkiej percepcji? Czy poznamy wszystkie tajemnice naszego mózgu? To bardzo kusząca, ale i niebezpieczna perspektywa.