Rozkojarzeni, zdziwieni, zmęczeni – oto młodzi uzależnieni od gier komputerowych.
Przysypianie na lekcji, rysowanie postaci z gier komputerowych, rozmowy kręcące się wokół gierek… Ich świat jest wirtualny, a z tym rzeczywistym mają ogromny problem. Widziałam to w praktyce, ale zaledwie w niewielkiej skali, tymczasem po nauce online, problem uzależnienia od Sieci narasta. Skoro nawet dorośli nie potrafią na chwilę odłożyć smartfona, to czego żądać od zagubionych dzieci? Zyta Czechowska i Mikołaj Marcela napisali książkę „Jak nie zgubić dziecka w sieci”. Publikacja ukazała się w ciekawej serii wydawnictwa MUZA i opatrzona jest pieczęcią: „Rozwój, edukacja i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie”. Must have nie tylko nauczyciela, ale przede wszystkim rodzica.
Kompendium wiedzy
Zaczynamy delikatnie – od rozdziału o nastawieniu do nowych mediów i internetu, ale robi się coraz poważniej, aczkolwiek wszystko napisane jest przystępnym, zrozumiałym językiem. Bardzo ważny jest rozdział o tym, jak nowe technologie wpływają na mózg młodego człowieka, z czego nie zdajemy sobie sprawy. Samo włączenie telewizji działa na dzieci w taki sposób, że produkowane są hormony szczęścia. Właśnie dlatego małe dziecko reaguje ogromnym płaczem, gdy nagle wyłączy się mu bajeczkę. Na szczęście mamy też podsumowanie przerażającej wizji i informacje na temat zdrowej integracji mózgu i technologii.
W domu i w szkole
To, co najbardziej spodobało mi się w tej publikacji to podział na rozdziały dotyczące zarówno środowiska rodzinnego i nowych technologii, jak i szkoły, wniosków z nauki zdalnej, rozumnego korzystania ze zdobyczy technologicznych oraz – to, co dla mnie bardzo istotne – jak się uczyć w świecie cyfrowym i jak nowe technologie mogą wspierać dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. To zbiór wskazówek i bardzo ciekawych przemyśleń, które można wykorzystać zarówno u siebie w domu, jak i w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Od rozwoju technologicznego już nie uciekniemy, ale można Sieć nieco okiełznać i nauczyć się z niej efektywnie korzystać. Polecam z czystym sumieniem.