Szalony, zapatrzony w siebie idealista z wyrzutami sumienia.

John Lennon to postać nietuzinkowa, o której napisano już mnóstwo książek, artykułów i innych publikacji. Wiele osób miało o nim sporo do powiedzenia. Słynne są chociażby teksty jego pierwszej żony Cynthii, które nie stawiały go w dobrym świetle. Dzisiaj możemy sięgnąć po solidną biografię napisaną przez Lesley-Ann Jones. Autorka związana jest ze środowiskiem artystów, muzyków, a także zna bliskich Lennona. Biografia jej autorstwa ukazała się nakładem wydawnictwa ZYSK. I chociaż jest bardzo obszerna, to historia jest tak wciągająca, że czyta się ją bardzo szybko. Ale chyba jest tak bardzo często, gdy chodzi o oryginalnych ludzi.

Początki, błędy i młodość

Poznajemy Johna Lennona dość wcześnie. Młodo się ożenił i wkrótce pojawiło się dziecko. Beztroski artysta sam jeszcze nie dojrzał, a stał się ojcem. To nie mogło się udać. I się oczywiście nie udało. Podobno do końca życia nie mógł się pogodzić ze swoimi porażkami w tym zakresie. Związek z pierwszą żoną był burzliwy, nawet jeszcze po rozstaniu. Zupełnie inaczej wyglądał ten z Yoko Ono – japońską artystką, pewną siebie i przebojową kobietą, z którą muzyk odnalazł „porozumienie dusz”. Ich małżeństwo również cały czas budziło sporo kontrowersji i jawiło się jako coś magicznego. Gdy zajrzycie do książki, będziecie mogli przyjrzeć się tej relacji nieco bliżej.

Lennona przemiany

Z idealisty w hipisa, bardzo bogatego hipisa, który komentował rzeczywistość i angażował się społecznie. Aż nadszedł czas „miłości” i „cukierkowości”, za którą był krytykowany. Niewątpliwie jednak The Beatles to zespół, który zyskał ogromną popularność na całym świecie. Ich piosenki miażdżyły listy przebojów, ale to nie wszystko – miały realny wpływ na młodych ludzi, styl życia, poglądy. Wydaje się, że dzisiaj żaden artysta nie jest w stanie powtórzyć takiego efektu.

Tragiczny koniec, pogłoski, teorie spiskowe

Morderstwo Lennona było jak zatrzymanie się świata. Wyobraźmy sobie, że nie było mediów społecznościowych, a jednak wieść szybko się rozniosła. To jedno z tych wydarzeń, które na zawsze zmienia rzeczywistość. Autorka wskazuje na pytanie: gdzie byłeś, gdy zabito Lennona? Wiele mówi o tym, jaki wpływ ten incydent miał na życie zwykłych ludzi. Morderca był niepoczytalny, trzymał w ręku „Buszującego w zbożu” Salingera. Później zaczęły się mnożyć teorie spiskowe, które trudno teraz nawet zliczyć. Oprócz przedstawienia życia Lennona jak w kalejdoskopie, autorka zastanawia się też, jaki byłby, gdyby jeszcze dzisiaj żył. Bez wątpienia angażowałby się w życie społeczne, miałby coś do powiedzenia. Ale czy jego gwiazda nadal by lśniła? Co do tego ma spore wątpliwości. Biografia wydana przez ZYSK jest bardzo ciekawa przez właśnie takie dodatkowe refleksje autorki. Stanowi świeże, współczesne spojrzenie na postać legendarnego muzyka.