Odsłonięta łydka, wulgaryzmy w powieści, przemoc na scenie – kiedyś niesamowicie szokujące, dzisiaj nie robią na nas wrażenia. Czy jest jeszcze coś, co nas szokuje?
Na przestrzeni wieków mieliśmy do czynienia z wieloma przełomami w sztuce.
Dzisiaj już sam tytuł i znane nazwisko wydają się niewystarczające. Przynajmniej dla mnie.
Od momentu, gdy czytałam „Rozmowę w katedrze” Mario Vargasa Llosy minęło kilka lat. Wtedy byłam pod wrażeniem jego umiejętności i tego, w jaki sposób tworzy fabułę, kreśli postaci i wciąga czytelnika w swój świat. Potem zachwycałam się „Gawędziarzem” i „Szelmostwami niegrzecznej dziewczynki”. Zajmuje w mojej domowej biblioteczne szczególne miejsce, dlatego musiałam sięgnąć także po „Dzielnicę występku”.
Zawsze jestem pod wrażeniem tytułów jego książek i pierwszych zdań, które sprawiają, że czytelnik od razu jest porywany przez fabułę. Tym razem było podobnie. „Zbudziła się już czy nadal śniła?” – zapowiedź czegoś tajemniczego, niezwykłego i ekscytującego. Jak zawsze czytałam z przyjemnością, ale oczekiwałam huraganu, a nie mocniejszego wiatru, który ledwo potargał mi włosy.
Nieoczekiwana fascynacja Marisy i Chabeli, brudne interesy i orgia z głównym udziałem męża jednej z nich, szantaż, porachunki, niebezpieczeństwo, tajemnice, rozstania i powroty. Nie byłam zszokowana, nie byłam zdziwiona. Fabuła w pewnym momencie stała się dla mnie nieciekawa, bo wiedziałam, do czego postaci zmierzają. W dzielnicy występku wiele się dzieje, ale jest to akceptowane. Takie miejsce, taki czas. Tutaj nie ma kryształowych postaci, każdy ma coś na sumieniu, więc jak może oceniać innych?
A jednak ta opowieść mnie nie urzekła. Nie była mroczna, straszna i niebezpieczna. Postaci wydawały się płytkie i przewidywalne. Natomiast fabuła odrysowana sprawnie, ręką mistrza. Jedno wydarzenie i szereg konsekwencji, droga, z której już nie ma powrotu. Powiązanie polityki, seksu i mediów. Ten trójkąt mógłby być zabójczo niebezpieczny. Może następna książka Llosy mnie uwiedzie, zniszczy i zaszokuje? Czekam z niecierpliwością.
Mario Vargas Llosa
„Dzielnica występku”
Przełożyła Marzena Chrobak
Wydawnictwo ZNAK