Wyobraźnia = wolność
Zawsze wiedziałam, że mam bujną wyobraźnię. Niestety, nie zawsze okazywało się to zaletą. Nigdy jednak nie zastanawiałam się nad jej istotą, zwłaszcza z psychologicznego punktu widzenia. „Wyobraź to sobie!” Łukasza Jacha od Wydawnictwa Poznańskiego to fascynująca podróż po zakamarkach ludzkich fantazji. Mam nadzieję, że wyruszycie ze mną w tę czytelniczą podróż, pobujamy w obłokach i… damy się ponieść…
Wyobraźnia okiem psychologów
Seria ZROZUM od Wydawnictwa Poznańskiego zajmuje w mojej biblioteczce specjalne miejsce. Każdy tom jest inny, ale równie ciekawy. Zagłębiam się w lekturę i zawsze odkrywam coś niesamowitego. Gdy zobaczyłam, że kolejna publikacja skupiać się będzie na wyobraźni, nie mogłam przejść obok niej obojętnie. W książce mamy opisane ciekawe obserwacje i eksperymenty psychologiczne, bo właśnie z punktu widzenia psychologii przyglądamy się ludzkiej wyobraźni. Już na początku wiemy, że są co najmniej dwie kontrowersyjne teorie na temat tego, jak powstają nasze wyobrażenia. Zupełnie inaczej wyobrażamy sobie pojęcia abstrakcyjne, a inaczej coś, co istnieje w sposób fizyczny. Ciekawe? A to dopiero początek naszej przygody…
„Bajkowy, ekscentryczny mędrzec słowem i czynem pokazywał, że w wyobraźni drzemią pokłady energii zdolnej dokonywać wielkich zmian dla dobra ludzkości i świata”.
Wiedza i ćwiczenia
Czytając o wyobraźni, będziemy musieli się też nieco bardziej wysilić, ponieważ oprócz solidnej porcji wiedzy, mamy również do swojej dyspozycji ciekawe ćwiczenia. Możemy na początku odczuwać pewien opór, ale warto spróbować je wykonać. Z tej książki naprawdę można się wiele dowiedzieć – na przykład, o czym najbardziej fantazjują kobiety, a oczym mężczyźni… Badań dotyczących wyobraźni jest mnóstwo, a niektóre okazują się bardzo szczegółowe, więc tym bardziej warto się z nimi zapoznać. Tylko… wyobraź to sobie!!!
„Wedle koncepcji opartych na przetwarzaniu predykcyjnym wyobraźnia jest narzędziem budowania scenariuszy przyszłości (…)”.